Dobry sok w dobrym opakowaniu

0
138
Sok w opakowaniu

Sokpol, producent soków, nektarów i napojów, jest pierwszą firmą na polskim rynku, która zdecydowała się wprowadzić do oferty produkt w opakowaniu pochodzenia roślinnego Tetra Pak. Kartony Tetra Pak w ponad 80% składają się z materiałów odnawialnych (pochodzenia stricte roślinnego) i są wyprodukowane z papieru (celulozy) wytworzonej z drewna z certyfikatem FSC®. Także zakrętka wykonana została z surowca pochodzenia roślinnego – trzciny cukrowej.

Ich w pełni roślinne pochodzenie znacznie redukuje wydobycie paliw kopalnych i emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia produkty. Co ważne, to opakowanie kartonowe nie ma zewnętrznej, błyszczącej powłoki – jest matowe (to tak zwane opakowanie typu „craft”). Zachowuje ono przy tym wszelkie właściwości opakowań Tetra Pak, które były znane do tej pory – w pełni chroni produkt przed wpływem czynników zewnętrznych, a co za tym idzie, pozwala zachować wartości smakowe soku oraz zawarte w nim witaminy.

Doskonalenie produkcji i logistyki opakowań jest elementem szerokiej środowiskowej polityki Tetra Pak:

W Tetra Pak zabezpieczyliśmy znaczne środki na ochronę planety i wprowadzanie jak najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. W latach 2019-2021 przeznaczymy aż 80 milionów euro na technologie i produkty, które będą alternatywą dla jednorazowego plastiku. – mówi Kinga Sieradzon, Dyrektor Generalna Tetra Pak na rynek polski, czeski, słowacki i węgierski. – Ponad 80% naszego opakowania składa się z surowców roślinnych: kartonu z certyfikowanych zasobów leśnych oraz plastiku wykonanego z trzciny cukrowej. Takie materiały to przyszłość branży opakowań. Są w pełni funkcjonalne, odnawialne, a przy tym lepsze dla środowiska niż inne typy opakowań, ponieważ ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery w całym cyklu produkcyjnym i logistycznym związanym z opakowaniem i końcowym produktem – a więc sokiem.

Decyzja o wprowadzeniu nowych opakowań pochodzenia roślinnego we współpracy z Tetra Pak jest przede wszystkim wynikiem tego, że kategoria rozwiązań na rzecz środowiska na polskim rynku przez cały czas się rozwija. Ich wdrażanie powinno stanowić jeden z ważniejszych elementów strategii każdej firmy w branży sokowej – podkreśla Prezes firmy Sokpol, Roman Sobczyk.

Działanie to jest strategiczne także ze względu na zmieniające się przepisy, bowiem od 2021 roku wchodzi w życie tak zwana dyrektywa plastikowa. Nowe ograniczenia będą dotyczyć nie tylko plastikowych słomek i jednorazowych sztućców, ale także zakrętek.

Jednym z kluczowych elementów będzie także tzw. eco-design, także w odniesieniu do projektowania i produkcji opakowań

Wprowadzenie opakowań coraz mniej obciążających dla środowiska jest też odpowiedzią na rosnącą świadomość konsumentów. Badania zrealizowane przez Tetra Pak pokazują, że konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty w opakowaniach ekologicznych. Aż 87% Polaków spodziewa się coraz większej roli spraw środowiskowych, a 86% jest świadomych wzrostu istotności opakowań o niskim wpływie na środowisko. Aż 73% osób najbardziej obawia się negatywnego wpływu jednorazowych opakowań na planetę.

To, że sok jabłkowy naszej marki własnej Vital Fresh jest sprzedawany w opakowaniach wykonanych w przeważającej większości z materiałów odnawialnych, to kolejny krok sieci Biedronka w stronę redukcji zużycia plastiku. Z kolei dla naszych klientów to ciekawa alternatywa – mówi Dagmara Łakoma, Menedżer ds. Ochrony Środowiska z Jeronimo Martins Polska.

Rozwiązanie wprowadzone przy współpracy z firmą Sokpol i siecią Biedronka jest pierwszym tego typu działaniem w Polsce, ale firma Tetra Pak jest przygotowana, by w każdej chwili poszerzyć portfolio klientów, którzy wybiorą opakowania pochodzenia w pełni roślinnego jako zabezpieczenie swoich produktów.