Odpowiednie nawodnienie podstawą zdrowia seniora

0
184
Nawodnienie organizmu

Codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego niezależnie od wieku. Jednak szczególnie istotne jest to w przypadku osób powyżej 65. roku życia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza latem, kiedy znaczenie właściwego nawodnienia rośnie. Co robić, aby pomóc seniorom zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu?

Wraz z wiekiem rośnie znaczenie przyjmowania odpowiedniej ilości płynów

Zarówno z powodu czynników fizjologicznych, jak i środowiskowych. Zawartość wody w organizmie w miarę jego starzenia się maleje, dlatego nawet nieduża utrata płynów może wpłynąć na kondycję i samopoczucie seniora1. Badania wykazują również, że osoby starsze spożywają niewystarczającą ilość płynów2, także ze względu na nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego w zakresie trawienia i wchłaniania, obniżenie wrażliwości sensorycznej skutkujące osłabionym odczuwaniem pragnienia, choroby współistniejące i wiele innych czynników3.

Woda i napoje wraz ze swoimi składnikami stanowią bardzo ważny element w kształtowaniu bilansu energetycznego i są niezbędnym elementem prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych. Według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia (2012 r.) dzienne spożycie wody u dorosłych kobiet powinno wynosić 2000 ml/d, a u mężczyzn 2500 ml/d4. Aby osoby starsze przyjmowały odpowiednią ilość płynów, warto wdrożyć działania profilaktyczne . Eksperci zalecają, aby zachęcać seniorów do spożywania płynów regularnie w ciągu dnia, w mniejszych ilościach, ale częściej, a także stale monitorować stan nawodnienia organizmu.

Odpowiednie nawadnianie organizmu jest szczególnie istotne latem, kiedy wysokie temperatury sprzyjają szybkiej utracie płynów. W zależności od aktywności fizycznej zapotrzebowanie na wodę wzrasta wtedy od 500 do 750 ml dziennie. W tym okresie szczególnie należy zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, zwłaszcza osób powyżej 65. roku życia. Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina zawiera specjalny zestaw i stężenie wszystkich najważniejszych elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń i chlor), glukozę oraz kompleks 10 najważniejszych witamin w ilościach zapewniających 100% dziennego zapotrzebowania dla osób dorosłych. Wystarczy rozpuścić w wodzie tabletkę Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, aby ugasić pragnienie, nawodnić organizm i dostarczyć mu elektrolity i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Suplement diety Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina jest polecany zwłaszcza w trakcie upałów, podróży i wysiłku fizycznego, a także w przypadku odczuwania zmęczenia i znużenia. Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie naszych seniorów!