Earl Grey – wyjątkowa herbata ze szlachetnym rodowodem

0
74
Earl Grey

Królowa herbat aromatyzowanych – tak często nazywana bywa Earl Grey. Swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza olejkowi z bergamotki, a nazwę otrzymała na cześć hrabiego Charlesa Grey’a, premiera Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Najbardziej znana legenda głosi, że szlachcic otrzymał herbacianą kompozycję w prezencie od chińskiego mandaryna, jako wyraz wdzięczności za uratowanie jego syna przed utonięciem w morskiej toni.

Alternatywna wersja opowieści mówi z kolei o potomku hinduskiego radży, którego słudzy hrabiego mieli ocalić przed atakującym tygrysem. Ojciec chłopca, w ramach podziękowania, miał oddać brytyjskiemu szlachcicowi właśnie czarną herbatę z dodatkiem bergamotki, czyli pierwowzór znanej do dzisiaj na całym świecie wersji Earl Grey. Chociaż współcześni historycy zaprzeczają prawdziwości obu legend i podważają nie tylko heroiczne czyny, ale również obecność hrabiego na chińskiej ziemi, to jednak miłośnicy herbaty kultywują te piękne historie i podkreślają niewątpliwy wkład premiera Grey’a w popularyzację aromatycznej kompozycji.

Różne oblicza klasyki

W dzisiejszych czasach legenda powstania herbaty Earl Grey nie jest powszechnie znana, jednak sam napar od niemal 200 lat cieszy się niesłabnącym uznaniem. W najbardziej klasycznym wydaniu bazą jest czarna herbata cejlońska, a jej charakterystyczny smak i aromat to zasługa wyłącznie odpowiedniej ilości olejku ze skórki pomarańczy bergamotowej. Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można również liczne wariacje na temat Earl Grey, czyli kompozycje złożone z różnych odmian czarnej herbaty i owocowych lub kwiatowych dodatków. Przykładem takich produktów jest m.in. Earl Grey niebieski kwiat marki Czas na Herbatę, zawierający błękitne płatki bławatka lub też Różany Earl Grey, wzbogacony płatkami róży, również dostępny w ofercie Czas na Herbatę. Miłośnicy naparu o bardziej cytrusowym smaku mogą natomiast sięgnąć po Earl Grey Lemon lub intrygującą Lady Grey, która łączy w sobie czarną herbatę wietnamską i cejlońską, olejek z bergamotki oraz kawałki ożywczej pomarańczy. Ciekawostką, która może zainteresować wielbicieli niebanalnych kompozycji, jest Earl Grey Green, dostępna w ofercie salonów Czas na Herbatę. Jej bazę tworzy herbata zielona Gunpowder, a dodatek bławatka i olejku z bergamotki czyni z niej napój o jedynym w swoim rodzaju smaku i właściwościach.