Kuchnia w stylu EKO? Naturalnie!

0
83
Kuchnia Eko

Wnętrze inspirowane naturą powinno nawiązywać kolorystycznie do ziemi, roślin, drzew. Zatem takie odcienie jak beże, szarości, zielenie a nawet brązy to barwy, które świetnie sprawdzą się na podłodze czy na ścianach. Zieleń to idealna barwa dla wszelkiego rodzaju dodatków – w postaci roślin, ale też doniczek czy drobnej zastawy.

Na podłodze najlepiej sprawdzą się drewniane deski lub gładki kamień. Warto jednak pamiętać, ze materiały te, choć naturalne, nadadzą wnętrzu odmiennego charakteru. Drewno doda kuchni ciepła, kamień natomiast wprowadzi nieco industrialnego sznytu. Dobrym pomysłem jest połączenie tych dwóch materiałów. Kamień na podłodze i drewno na blacie kuchennym stworzą niezwykle oryginalny i przykuwający wzrok duet. Nie należy zapominać również o materiałach wykorzystanych do stworzenia innego typu elementów wyposażenia. Wiklinowy kosz, gliniane wazony wypełnione gałązkami z liśćmi czy lniane zasłony idealnie sprawdzą się we wnętrzu w stylu eko. Może warto zastanowić się, czy stare szafki wiszące w kuchni wymagają wymiany czy jedynie odświeżenia? Niekiedy przemalowanie frontów może znacząco zmienić wygląd wnętrza, bez konieczności kupowania nowych mebli. To oszczędność czasu i pieniędzy!

Po drugie: technologia w służbie natury

Współcześni producenci coraz częściej utożsamiają się z trendem eko i proponują swoim klientom produkty, które pozwalają im oszczędzać wodę i prąd. Niekiedy są również produkowane z materiałów bezpiecznych dla środowiska, które łatwo można poddać przetworzeniu. Jednym z elementów wyposażenia kuchni, który ma znaczący wpływ nie tylko na środowisko, ale także na stan domowego budżetu jest bateria. – Wybierając baterie do swojej kuchni coraz częściej stawiamy na te, które dzięki zastosowanej w nich innowacyjnej technologii pozwalają oszczędzać wodę, a co za tym idzie – zmniejszyć opłaty za nią. Na rynku istnieją modele baterii ze specjalnymi eko-przyciskami, znajdującymi się u podstawy dźwigni. Stanowią one wstępną blokadę wypływu wody, dzięki czemu na co dzień zużywamy jej zdecydowanie mniej. Aby zwiększyć natężenie strumienia należy jednocześnie podnieść dźwignię i nacisnąć przycisk. Szacuje się, że korzystanie z baterii z eko-przyciskami może generować oszczędności wody na poziomie nawet 57% – w porównaniu do tych modeli baterii z ich standardowym wypływem. Dla czteroosobowej rodziny oznacza to aż 800 zł mniej rocznie* – mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

Samodyscyplina działa cuda!

Warto pamiętać o tym, że oprócz zaawansowanych technologicznie urządzeń zmniejszyć zużycie wody i energii możemy wdrażając w nasze życie dobre nawyki. Nie rozmrażajmy produktów z użyciem wody – zdecydowanie lepiej będzie zostawić je na noc w lodówce. Do gotowania potraw w garnku używajmy pokrywek – zmniejszają one zużycie energii nawet o 30%! Tradycyjne żarówki zastąpmy tymi energooszczędnymi – oświetlenie LED pobiera obecnie najmniej prądu. A przygotowując potrawy w piekarniku wyłączmy go 10 minut przed końcem pieczenia – temperatura wytworzona wewnątrz urządzenia sprawi, że przysmak będzie dopieczony.