Serwis lodówek – co zrobić, gdy urządzenie ulegnie awarii?

0
56
serwis lodowek

Lodówka, tak jak każde urządzenie elektryczne, może z biegiem lat ulec awarii. Nie zawsze konieczna jest wymiana sprzętu na nowy. W wielu przypadkach wystarczy pozbyć się wadliwej części. Serwis lodówek jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym, dlatego w pierwszej kolejności należy rozważyć taką opcję.

Dlaczego lodówka nie chłodzi? Nowy sprzęt czy serwis lodówek?

Lodówka jest jednym z najbardziej eksploatowanym i wykorzystywanym urządzeniem w gospodarstwie domowym. Jej funkcja jest o tyle ważna, gdyż to w niej przechowuje się i mrozi pożywienie. Awaria sprzętu może doprowadzić do szybkiego psucia się żywności. W takim przypadku jedzenie należy owinąć w gazety lub schować do pudełek styropianowych, a następnie umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli jest zima, to pożywienie z powodzeniem można przechowywać na dworze czy balkonie.

Warto pomyśleć o serwisie lodówek, jeśli urządzenie jest na gwarancji, jest stosunkowo nowe i wysokiej klasy, a wartość ewentualnych napraw stanowi 30% wartości sprzętu.

Warto kupić nową lodówkę, jeśli:

  • była już ona kilka razy naprawiana,
  • awarii uległo kilka części,
  • nie należy ona do klasy energooszczędnej,
  • jest stara i używana od lat,
  • koszt napraw przewyższy jej wartość.

W takim przypadku przy zakupie nowej lodówki sklep powinien odebrać od nas uszkodzony sprzęt i oddać go do właściwego punktu utylizacyjnego.

Serwis lodówek – co najczęściej się psuje?

Uszkodzony sprzęt należy jak najszybciej oddać do serwisu lodówek lub skontaktować się z producentem urządzenia – jeśli obowiązuje jeszcze gwarancja. W wielu przypadkach lodówkę da się naprawić i wymienić wadliwą część, gdyż do awarii dochodzi najczęściej z poniższych powodów:

  • uszkodzenie silnika wentylatora,
  • przepalony termostat,
  • awaria skraplacza,
  • uszkodzenie sprężarki,
  • zepsuty moduł sterujący.

Ponadto często przyczyną awarii lodówek jest brak jej regularnego czyszczenia. Dlatego też – jeśli urządzenie wydaje niepokojące dźwięki, grzeje się i chodzi zdecydowanie głośniej – to w pierwszej kolejności należy odmrozić lodówkę i ją dokładnie umyć. Być może taka czynność naprawi problem. Jeśli to nie pomoże, to już na tym etapie warto zgłosić się do serwisu lodówek, aby uniknąć poważniejszych awarii i ewentualnej wymiany sprzętu na nowy.

Czy serwis lodówek się opłaca?

Jeśli urządzenie jest na gwarancji – to jak najbardziej opłaca się jej serwis, gdyż ta usługa jest darmowa. Producent zobowiązany jest do naprawy urządzenia lub jego wymiany – jeśli lodówka zepsuła się z powodu wadliwych komponentów.

Jeśli nie, to w takim przypadku należy skontaktować się z serwisantem lodówek oraz innych urządzeń RTV/AGD, którego można znaleźć np. za pośrednictwem internetu.

Opłacalność naprawy lodówki ustala fachowiec. Podaje przybliżony koszt usunięcia awarii. Największy problem pojawia się wtedy, gdy uszkodzeniu ulega sprężarka. Jej wymiana jest dość droga, dlatego taki serwis może być nieopłacalny i lepszym rozwiązaniem będzie kupno nowego sprzętu.

Do serwisu lodówki wlicza się nie tylko wymianę wadliwych komponentów, ale również robociznę fachowca oraz koszty dojazdu do klienta. Zazwyczaj serwisant podaje klientowi szacowany koszt naprawy oraz określa opłacalność takiego serwisu.