Bązowe przebarwienia na twarzy — jak je neutralizować

0
124

Brązowe przebarwienia na twarzy stanowią defekt kosmetyczny, który może obniżać samoocenę. Aby móc cieszyć się gładką, jednolitą skórą bez zaburzeń pigmentacyjnych można skorzystać z domowych metod, wykorzystując np. produkty spożywcze lub zaufać kosmetologowi i zdecydować się na wykonanie profesjonalnego zabiegu. W drogeriach również znajdziemy szeroką gamę preparatów kosmetycznych o działaniu rozjaśniającym i złuszczającym. Jak neutralizować brązowe przebarwienia na twarzy? Podpowiadamy. 

Rodzaje brązowych przebarwień na skórze

W zależności od lokalizacji przebarwień wyróżnia się ich trzy następujące rodzaje: naskórkowe, skórne i mieszane. Te pierwsze powstają w wyniku nadmiernej produkcji melatoniny. Z kolei drugie, gdy jej nadmiar zlokalizowany jest w warstwie brodawkowej. Mieszane są spowodowane pigmentacją zarówno w naskórku jak i skórze właściwej.

Praktycznie w każdym przypadku za przebarwienia odpowiedzialna jest nadmierna produkcja melatoniny, czyli hiperpigmentacja. Może być ona wywołana przez działanie promieni UV ale także zmiany hormonalne i toczący się proces zapalny na przykład w przebiegu trądziku. Czasami ma też podłoże genetyczne.

Brązowe przebarwienia na twarzy — jak dbać o cerę?

Istotnym elementem profilaktyki i leczenia przebarwień jest właściwa pielęgnacja skóry. Dlatego warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu i demakijażu, ponieważ pozostałości kosmetyków mogą wywoływać stany zapalne i trądzik będący pośrednią przyczyną brązowych plam.

Skóra z przebarwieniami musi być regularnie nawilżana. W tym celu można zastosować preparaty, które zawierają kwas hialuronowy. Na twarz warto go użyć w postaci kremów, serów lub toników. Im większe stężenie substancji aktywnej w kosmetyku, tym silniejsze działanie wykazuje.

Zabiegi kosmetyczne na brązowe przebarwienia na twarzy

Brązowe przebarwienia na twarzy można zniwelować, stosując zabiegi kosmetyczne, takie jak na przykład peelingi chemiczne. Polegają one na zastosowaniu specjalnych mieszanek środków złuszczających z wybielającymi. Z kolei krioterapia sprawdzi się w przypadku pojedynczych zmian barwnikowych.

Mezoterapia zwiększa wchłanialność kosmetyków stosowanych na przebarwienia, a laser pozwala na usunięcie nawet głębokich zmian. Dlatego szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z plamami posłonecznymi, lub pozapalnymi. Zabiegi takie zazwyczaj dają szybki rezultat, jednak są dość kosztowne.

Domowe sposoby na brązowe przebarwienia na twarzy

Osoby, które borykają się z brązowymi przebarwieniami na twarzy, mogą spróbować domowych sposobów ich zwalczania, wśród których wyróżnia się naturalne toniki i maseczki. Produkty, które często są w nich wykorzystywane do przede wszystkim sok z cytryny, soda oczyszczona, ogórek, aloes i ziemniak.

Przed przygotowaniem takiej mikstury warto jednak sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na substancje zawarte w maseczce. Należy posmarować nadgarstek np. sokiem z cytryny i odczekać kilka godzin. Jeżeli nie zauważymy niepokojącej reakcji, wówczas produkt taki można spokojnie nałożyć na twarz.