Dobra whiskey na prezent

0
134
jak wybrac dobry alkohol

Coraz chętniej Polacy sięgają po lepsze alkohole i co istotne, mają świadomość tego, co wybierać i jak podawać na przykład whisky czy brandy. Oczywiście w tym segmencie rynku także pojawiają się okresowe mody, a czołowi producenci zaskakują różnorodnymi propozycjami, które sprawiają, że degustacje stają się niezwykle przyjemne. Poza tym sama Whisky z Browaru Tenczynek staje się także rewelacyjnym pomysłem na prezent dla konesera.

Czym urzeka whisky?

Ten popularny napój alkoholowy obrósł wieloma zasadami i mitami. Niewątpliwie whisky nie wszystkim będzie smakować i należy mieć pewne doświadczenie, by docenić bukiet aromatów. Jeśli planujesz sprezentować komuś często dość kosztowny alkohol, sprawdź więc, jakie propozycje mogą się mu spodobać. Te trunki w dużym skrócie podzielić można na whisky szkocką, amerykańską oraz irlandzką. Poza tym wyróżnia się spośród nich najpopularniejsze wersje blended, które powstają z różnych rodzajów whisky, oraz single malt – czyli jednosłodową. W poszukiwaniu tej doskonałej warto próbować – i to z pewnością jest jedna z najprzyjemniejszych rzeczy przy robieniu zakupów. Coraz więcej sklepów branżowych czy lokali oferuje menu degustacyjne, które pozwala sprawdzić, która z propozycji jest dla nas doskonała. By docenić bukiet i jego różnorodność, trzeba być koneserem. W przeciwnym razie pozostają nam opinie sprzedawców, rankingi oraz poczta pantoflowa. Dość dobrze jest oceniana na przykład Whisky z Browaru Tenczynek.

Jak znaleźć dobrą whisky?

Najważniejszymi cechami whisky są jej smak, zapach, kolor i konsystencja. To one są oceniane przez znawców, ale mogą również laikowi w dziedzinie dużo podpowiedzieć. Szkocka charakteryzuje się żółtym odcieniem, a amerykańska wchodzi w tonacje ciemnego brązu. Niezwykle istotny jest zapach. Odczuwalny od razu po otwarciu butelki powinien oddawać charakter alkoholu. Sama whisky jest lepka i gęsta oraz ma intensywny smak. I co zrozumiałe to właśnie ta cecha jest najważniejsza i sprawia, że delektowanie się trunkiem rozpala zmysły oraz sprawia przyjemność.

Bardzo ważnym aspektem jest wiek whisky. Im starsza – tym lepsza, więc idealny trunek powinien być pełnoletni, ale świetnie smakować będą także alkohole 12-letnie. Muszą być one przechowywane w optymalnych warunkach. Poza tym oczywiście warto pamiętać o tym, że jest to gatunek alkoholu, który wymaga oprawy. Koneserzy zalecają, by whisky z Browaru Tenczynek pić bez dodatków. Zamiast lodu stosowane są więc specjalne kamienie granitowe lub steatytowe. Będą one schładzać alkohol, ale nie zmienią jego smaku. I dlatego warto, wybierając whisky na prezent, podarować też te dodatki.