Miejsce na wino w nowoczesnym stylu

0
80
Przechowywanie wina

Wino to wyjątkowy trunek, który towarzyszy nam w najbardziej szczególnych momentach i chwilach. Aby zachowało ono swój pierwotny smak i właściwości należy je przechowywać w odpowiednich warunkach. Idealnym do tego miejscem będzie specjalnie stworzona chłodziarka, która sprawdzi się również jako element wystroju wnętrza.

Chłodziarka do wina to specjalnie zaprojektowane urządzenie, którego zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie tego wyjątkowego trunku przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi i utrzymanie go w optymalnej temperaturze, tak aby po wyjęciu było gotowe do spożycia. W odróżnieniu od tradycyjnych stojaków czy szafek, chłodziarka posiada szereg funkcji i rozwiązań, które mają za zadanie sprawić, aby po otworzeniu butelki ulubionego wina nie spotkała nas przykra niespodzianka.

Pomimo tego, że chłodziarka do wina działa na podobnej zasadzie jak tradycyjna lodówka, to jednak różni je od siebie kilka elementów. Przede wszystkim temperatura wewnątrz urządzenia jest zupełnie inna. Jest ona zależna od gatunku wina, jaki przechowujemy, jednak zazwyczaj oscyluje wokół 12-14 stopni Celsjusza – mówi Bartosz Jeziorański, General Menager marki Haier, która w swojej ofercie posiada kilka takich urządzeń. I tak w przykładowym modelu Haier WS25GA, potrafiącym pomieścić 25 butelek wina, znajdziemy takie elementy jak szklane drzwiczki z filtrem UV, diody LED, a także aktywny filtr węglowy. Ponadto sprężarka urządzenia zawiera system neutralizujący szkodliwe mikro-wibracje i hałas. Wszystko to sprawia, że wino przechowywane w takim urządzeniu posiada idealne warunki do leżakowania na drewnianych pułkach. Innym elementem, który odróżnia winiarkę od standardowej lodówki jest możliwość regulacja wilgotności powietrza wewnątrz urządzenia. Jest ona sterowana manualnie za pomocą pokrętła z tylu produktu, a jej poziom widoczny jest na wyświetlaczu tuż obok temperatury powietrza. Ma to na celu ochronę korka butelki przed skurczeniem, a tym samym zapobiegnięcie utlenianiu się wina. Na rynku są również dostępne winiarki dwustrefowe, które umożliwiają wydzielenie w każdej strefie odmiennych temperatur, aby  wykorzystać je do przechowywania rożnego rodzaju wina.

Pamiętajmy jednak, że przed zakupem takiej chłodziarki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą okazać się kluczowe podczas jej użytku.

Po pierwsze zastanówmy się nad pojemnością, jaka będzie nam potrzebna

Na rynku dostępne są różne wielkości, potrafiące pomieścić od 6 do nawet 60 butelek wina. Wybór ten determinuje późniejsze umiejscowienie urządzenia i sposób jego aranżacji.

Jeżeli decydujemy się na większą ekspozycję kolekcji, warto zaplanować przy chłodziarce otwartą szafkę lub półkę na akcesoria do degustacji wina. Zabieg ten pozwoli nam stworzyć klimatyczny kącik, którym będziemy mogli pochwalić się przed znajomymi. Aby zakup był satysfakcjonujący, oprócz parametrów technicznych, warto jest również zwrócić uwagę na sam design wybranego modelu. Nawet najbardziej zaawansowana winiarka nie będzie dla nas atrakcyjna, jeśli swoim wyglądem będzie znacząco wyróżniać się na tle innych elementów danego pomieszczenia – mówi Natalia Starzyk-Sieradzka, właścicielka biura Progetti Architektura

Chłodziarka do wina to z pewnością urządzenie prestiżowe, które oprócz swojej kluczowej roli, czyli ochrony winy, może również podnieść prestiż naszego mieszkania, a nas samych przedstawić w oczach znajomych jako osoby ceniące najwyższe standardy. Pamiętajmy jednak, aby jak we wszystkim,  zachować zdrowy umiar i rozsądek. Przesadne epatowanie drogimi sprzętami może zostać odebrane, jako oznaka  arogancji i pychy. Obie te cechy zdecydowanie nie pasują do osób, ceniących sobie smak dobrego wina.