Moja kuchnia. Od pomysłu do projektu

0
87
Pomysł na kuchnię

W wielu domach spotykamy się z problemem małych i niefunkcjonalnych kuchni. Można sobie z tym poradzić. Z pomocą przychodzą sprytne rozwiązania kuchenne, dzięki którym kuchnia staje się miejscem nie tylko komfortowym, ale i przyjemnym. – Tajemnica idealnej kuchni kryje się w dobrym zaprojektowaniu wszystkich stref roboczych, dlatego stworzyliśmy koncept systemów kuchennych, uwzględniający funkcjonalne wymogi każdej z tych stref. Dzięki rozwiązaniom dedykowanym poszczególnym strefom, kuchnia ma szansę stać się miejscem zdecydowanie bardziej przestrzennym, pojemnym, ergonomicznym i komfortowym – mówi Michał Kichler, ekspert ds. okuć kuchennych Häfele. Takie podejście sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich kuchennych aneksów, jak i dużych kuchni zamkniętych lub otwartych na salon.

Punktem wyjścia w projektowaniu kuchni jest podział na strefy robocze i związana z nim zasada trójkąta roboczego. To w oparciu o nią wyznacza się rozmieszczenie poszczególnych mebli i konkretnych rozwiązań kuchennych. Wierzchołki trójkąta wyznaczają: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Pamiętajmy, że montaż mebli po sam sufit (przy zabudowie ściany) maksymalnie zagospodaruje dostępną przestrzeń i umożliwi schowanie podstawowych sprzętów. Jeżeli jest miejsce, to w kuchni warto postawić wyspę, która będzie miejscem wspólnego gotowania.

Strefa przygotowania

Centralne miejsce każdej kuchni. Tu spędzamy najwięcej czasu i tu dzieją się rzeczy najważniejsze. – W tej strefie zawsze coś się kroi, więc chcemy wszystko mieć pod ręką – radzi Michał Kichler. – W pobliżu blatu powinny znaleźć się deski do krojenia, noże i miski, drobne AGD. Warto więc postawić na pojemne szuflady z pełnym wysuwem, który pozwoli nam łatwo sięgać po kuchenne akcesoria. Można w tym celu wykorzystać szuflady Moovit MX, półkę narożną Ninka i systemy podnośników z rodziny Free – wymienia ekspert. W strefie przygotowania sprawdzą się także gniazda wbudowane w blat i wysuwany stół.

Strefa przechowywania

To tutaj znajdą swoje miejsce codziennie używane akcesoria: od sztućców, przez naczynia, aż po zastawę stołową. Wszystko będzie dostępne i odpowiednio uporządkowane, jeżeli umiejętnie zaaranżujemy szafki i szuflady. – Przydadzą się systemy organizacji szuflad i wkłady do szuflad. Polecam także zamontować oświetlenie Loox Led w szufladzie, a już na pewno pod szafkami – doradza Michał Kichler.

Strefa zmywania

Między strefami przygotowania a przechowywania powinna znaleźć się strefa zmywania, ze zlewozmywakiem, zmywarką, miejscem na środki czystości (niskie carga) i segregację odpadów (wygodne systemy sortowników).

Strefa gotowania i pieczenia

Niech znajdzie się na skraju kuchni. Tu wszystko dzieje się dynamicznie, jak w przepisie na ulubione danie. Dlatego tak bardzo liczy się miejsce na piekarnik i płytę oraz błyskawiczny dostęp do garnków, naczyń, urządzeń oraz produktów. Dobrym rozwiązaniem jest np. półka narożna Nuvola i szafka narożna Mondo.

Strefa zapasów

Dobre zaopatrzenie kuchni to gwarancja tego, że nic i nikt nas nie zaskoczy. Z pełną spiżarnią jesteśmy gotowi nawet na zlot całej rodziny. Strefa zapasów musi udźwignąć wszystkie stawiane jej wymagania – pojemność, łatwy dostęp do produktu i odpowiednie warunki przechowywania. – W wysokiej zabudowie warto umieścić wąską, wysoką i głęboką szafkę, i zamontować w niej system cargo takie jak Sige 295i, który dzięki kilku pojemnym koszom lub półkom służy za spiżarnię – zaleca Michał Kichler z Häfele.

Przed zaprojektowaniem i rozmieszczeniem wszystkich stref trzeba zastanowić się, czego dokładnie wymagamy od kuchni, ile czasu będziemy w niej spędzać, jak często gotować i z jakich sprzętów i akcesoriów korzystać. Odpowiedź na te pytania ułatwi planowanie i pozwoli najlepiej zagospodarować kuchenną przestrzeń. Tak, aby była praktyczna, komfortowa i przyjemna.