Zapraszamy na kawę, czyli o kawowych upodobaniach Polaków

0
84
Jaką kawę lubią Polacy?

Kawa, dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem śniadania, czy też obowiązkowym dodatkiem do słodkiego deseru. Na jej spożycie wpływa m.in. pora dnia, a nawet samopoczucie. Z piciem kawy związane są także pewne przyzwyczajenia i upodobania. Marka Czas na Herbatę postanowiła sprawdzić, czym kierują się Polacy podczas wyboru kawy oraz w jakich okolicznościach ją spożywają.

 Mielona, ziarnista, czy rozpuszczalna?

Jeszcze kilka lat temu możliwości wyboru ulubionej kawy były ograniczone. Dziś sklepowe półki oferują różnorodny asortyment m.in.: kawy rozpuszczalne, mielone, ziarniste, kawy instant i wiele innych. Mnogość dostępnych na rynku produktów powoduje, że dokonanie zakupu staje się nie lada wyzwaniem. Które kawy cieszą się największą popularnością wśród Polaków? Według badań przeprowadzonych w sklepach „Czas na Herbatę” kawę mieloną wybiera większość ankietowanych (44%). Kolejne miejsca zajmuje kawa ziarnista oraz rozpuszczalna (odpowiednio 30% i 26%). Zdania badanych odnośnie kaw smakowych także były podzielone. Równo 50% respondentów stwierdziło, że spożywa tego typu kawy. Z kolei druga połowa, na to pytanie odpowiedziała przecząco. W podjęciu ostatecznego wyboru pomagają nam głównie indywidualne upodobania smakowe – takiej odpowiedzi udzieliło 58% ankietowanych. Pozostali kierują się ceną – 25% oraz marką – 17%.

Sposób podania ma znaczenie

Picie i przygotowanie kawy, dla wielu jest swoistym zwyczajem. Często wiążą się z nim określone przyzwyczajenia, jak chociażby raczenie się nią wprost z ulubionego naczynia. Według przeprowadzonych ankiet, większość respondentów wybiera kubek (44%). Nieco mniej popularna jest filiżanka (38%) szklanka (14%), oraz kubek termiczny (4%). Wyniki ankiet wskazują również na istotę dodatków do kawy. Najbardziej powszechna jest wersja z mlekiem, którą spożywa 37% ankietowanych, 18% to miłośnicy małej czarnej, z kolei 16% dodaje do kawy biały cukier. Ponadto mniej liczne grupy respondentów wskazywały na takie produkty jak: cukier brązowy, miód, słodzik czy syropy smakowe.

Jak kawa działa na Polaków?

Dla wielu z nas wypicie filiżanki ulubionej kawy przynosi różne korzyści. Okazuje się, że 3% respondentów kawa pomaga przezwyciężyć ból głowy, 10% sięga po nią, by podwyższyć ciśnienie, a 12% spożywa ją w celu pobudzenia w trakcie dnia. Większość pije jednak kawę dla jej wyjątkowego smaku (32%) oraz uważa ją za ranny zastrzyk energii (24%). Z kolei 19% ankietowanych raczy się nią z przyzwyczajenia.